İş Fikirleri

Sermayesiz Olarak Yapılabilecek +40 Ek İş Fikri 2019

Sermayesiz Ek İş Fikirleri deyince akla gelen onlarca iş var. Biz bu yaparak para kazanabileceğiniz en makul 30 ek iş fikrini sizler için bir araya getirdik. Listede yer alan ek iş fikirlerinin tamamını inceleyerek size en uygun iş fikrini seçebilir ve hızlı bir şekilde kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Listede yer almayan sermayesiz olarak yapılabilecek ek iş fikirlerini yorum kısmında belirterek, bu listenin daha iyi bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sermayesiz Olarak Yapılabilecek İşler (43 Ek İş Fikri)

Başlıklar

Blog Yazarak Para Kazanma

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, daha önce gazete ve televizyon gibi yayın kanalları aracılığı ile insanlara ulaşan reklamlar, bloglar ve Youtube kanalları aracılığı ile insanlara ulaşmaya başladı. Dolayısı ile kitlelere hitap eden Blogger’lar ve Youtuber’lar, çok büyük oranlarda para kazanmaya başladı.

Siz de sermayesiz, evde oturarak yapabileceğiniz bir iş arıyorsanız, Blogger’lık tam size göre. Bu işten para kazanmak için yapmanız gereken, ilgi duyduğunuz bir konuda, bazen deneyimlerinizi paylaşarak, bazen de araştırmalar yaparak çeşitli yazılar yazmak ve bu yazıları kendi siteniz üzerinden paylaşmaktır.

Siteleriniz ziyaret edilmeye başlayınca, Google’ın reklam servisi olan Adsense’den alacağınız kodları bloğunuza bir diğer deyim ile sitenize ekleyerek para kazanmaya başlayabilir, ziyaretçi sayınız arttıkça gelirlerinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiler edinmek için Blog Açarak Para Kazanmak isimli yazımıza bir göz atın.

Youtube’dan Para Kazanma

Google’dan para kazanmak deyince akla gelen ilk iki iş, blog yazarlığı ve Youtuber’lıktır. Tıpkı blog yazarlığında olduğu gibi, burada da elde edilen gelirlerin kaynağı reklam yayınlarıdır. Bir insan, yayınladığı videolarla ne kadar çok kişiye hitap ederse, o kadar çok miktarda para kazanabilir.

Sermayesiz bir şekilde Youtube’dan para kazanmak için, video çekmek, içerik üretmek ve konuyla ilgili diğer tüm detayları öğrenmek için Youtube’dan Para Kazanma Rehberi isimli yazımıza mutlaka bir göz atın.

Makale Yazarak Para Kazanma

Yazı yazarak para kazanmak, bu gün pek çok kişinin yaptığı ek işler arasında yer almaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi internet yayıncılığının sürekli olarak geliştiği bu dönemde, daimi olarak yeni ve özgün içeriklere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel blog ve haber siteleri başta olmak üzere, pek çok büyük internet yayıncısı, ihtiyaç duyduğu bu tür içerikleri üretmesi için makale yazarlığı yapan kişilere ulaşmaktadır.

Bugün oldukça büyük bir sektör haline gelen makale yazarlığı hakkında aradığınız her şeye Yazı Yazarak Para Kazanmak isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda, nasıl yazı yazabileceğinizi, yazdığınız makaleleri nasıl satabileceğinizi görebilirsiniz.

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun oynayarak para kazanma fikri her ne kadar saçma gibi de gelse böyle bir şey mümkün. Nasıl mı? Bugün çok sayıda insanın ek iş olarak yaptığı oyun oynamak sermayesiz olarak yapılabilecek en mantıklı işlerden biri haline gelmiştir. İnsanlar oynadıkları oyunları Twitch gibi platformlar üzerinden yayınlamaya başlamış, bununla da kalmamış, çektikleri videoları da Youtube’dan yayınlayarak büyük miktarlarda para kazanmaya başlamışlardır.

Oyun oynayarak para kazanma imkanı bunlarla sınırlı değildir. Skin satışından tutun da hesap satışına kadar, e-spor faaliyetlerinden tutun da çeşitli sponsorluk anlaşmalarına kadar çok sayıda para kazanma imkanı, oyun oynamak ile elde edilmektedir.  Siz de bu şekilde para kazanmak istiyorsanız Oyun Oynayarak Para Kazanmak isimli yazımıza mutlaka göz atın.

Anket Doldurarak Para Kazanma

Sermayesiz ek iş fikirleri denince akla gelen ilk fikirlerden biri de anket doldurarak para kazanma işidir. Bu gün, kullanıcılarına yönelttikleri anketlerle onlara para kazanma imkanı sunan pek çok anket firması bulunmaktadır. Tek bir anket şirketinden elde edilecek gelir miktarı pek tatmin edici bir oranda olmasa da, bu alanda faaliyet gösteren birkaç güvenilir anket şirketine abone olmak dişe dokunur miktarda para kazanma imkanı sağlayacaktır.

Günlük birkaç dakika ayırarak, e-mail adresinize gönderilecek olan anketleri doldurarak ek gelir elde etmek fikri size de mantıklı geliyorsa kesinlikle Anket Doldurarak Para Kazanmak isimli yazımıza bir göz atın.

Twitch Yayını Yaparak Para Kazanma

Twitch yayını yaparak para kazanmanın temelini, video oyunlar oluşturmaktadır. Oyun oynayarak  para kazanma başlığında da ifade ettiğimiz gibi, günümüzde çok sayıda kişi, sevdiği, uzmanlaştığı oyunu oynarken Twitch üzerinden canlı yayın yapmakta ve çeşitli şekillerde para kazanma imkanına kavuşmaktadır.

Twitch’den para kazanmak deyince akla ilk gelen şey bağıştır. Her ne kadar yabancı ülkelerdeki kadar olmasa da, beğendiği bir Twitch yayıncısına bağış yapan sayısı oldukça fazladır. Üstelik Twitch’den para kazanma imkanı bununla da sınırlı değildir. Sermaye gerektirmeyen işlerden biri olan Twitch yayıncılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Twitch’den Para Kazanmak isimli yazımıza mutlaka göz atın.

Udemy’de Kurs Oluşturarak Para Kazanma

Udemy dünyanın en büyük online kurs platformudur. Her gün dünya üzerindeki yüz binlerce kişi Udemy’e girip seçtiği bir kursu ücretli olarak satın almakta ve evden istediği her şeyi öğrenebilme imkanına kavuşmaktadır.

Siz de bugün, tecrübeleriniz bir kurs haline getirip Udemy üzerinden satışa sunabilir ve her ay binlerce lira kazanma olanağı yakalayabilirsiniz. Udemy üzerinden satabileceğiniz bilginin herhangi bir sınırı yoktur. Bu, herhangi bir dil kursu olabileceği gibi, dikiş nakış kursu da olabilir. Bildiklerinizi küçümsemeyin ve onları en iyi şekilde kullanın.

Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanma (Affiliate Marketing)

Günümüzde pek çok şirket, ürün ve hizmetlerinin satışını artırmak için satış ortaklığı yoluna gitmiştir. İngilizce adıyla Affiliate Marketing, sizin bir ürün veya hizmetin satışına vesile olmanız ve o satıştan komisyon almanızdır. Bu komisyon genel olarak yüzde 5 ila yüzde 20 arasında değişmektedir.

Dünya üzerindeki çok sayıda dev şirket bu yöntemi aktif olarak kullanmaktadır. Bunlar arasında Amazon, Aliexpress, Wallmart, Gearbest, Booking gibi çok sayıda binlerce firma vardır.

Peki bir ürünün veya hizmetin satışına nasıl aracılık edilebilir?. Şüphesiz ki bunun pek çok yolu vardır. Bunlardan ilki bir blog veya Youtube kanalında, ürünün linkini paylaşmaktır. Bu sayede o link üzerinden ilgili ürünü satın alan her kişi için, ilgili şirketten komisyon alınacaktır. Aynı şekilde satış ortaklığına imkan veren şirketlerin ürünleri Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda da paylaşılarak, bu ürünlerin satışından gelir elde edilebilir. Nitekim bugün bu şekilde çalışan çok sayıda Türk firması da mevcuttur.

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanma

Yabancı dili iyi seviyede konuşabiliyor veya anlayabiliyorsanız, kendi ek iş olanaklarınızı yaratmanız mümkün. Zira ülkemiz pek çok sebeple her yıl binlerce yabancı turisti ağırlıyor. Bunun yanında pek çok şirket, yurt dışından ürün alıp, ürün ihracatı yapıyor. Tüm bunlar, her dilden eleman ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Elbette ki yabancı dil bilenlerin yapabilecekleri ek işler bunlarla sınırlı değil. En basitinden, yabancı dilde makale yazabilecek çok sayıda eleman ihtiyacı var sektörde. Aynı şekilde pek çok haber ajansı farklı ülkelerdeki olayları takipçilerine aktarabilmek için, o ülkenin dilini iyi bilen birine ihtiyaç duyuyor. Nihayetinde tüm bunlar, yabancı dil bilen kişileri oldukça avantajlı bir konuma getiriyor.

İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanma

Bugünlerde pek çok kişi, instagram üzerinden çeşitli firmaların ürünlerini satıyor ve yüzde 20-30’lara varan oranlarda komisyon alıyor. Cüzdan, saat ve elbise genel olarak en çok satılan ürünler arasında yer alıyor. Bu sayede satış ortaklığı yöntemiyle çalışan pek çok Türk firması, ürünlerini kolay ve zahmetsiz bir şekilde satabilirken, bu ürünlerin satışına aracı olanlar da her ay binlerce lira ek gelir elde etme imkanı sunuyor.

Sistem genellikle şu şekilde işliyor; Kişi ürünlerini satabileceği bir firma ile satış ortaklığı yapıyor. Ve firmanın tedarik ettiği ürünleri açmış olduğu İnstagram sayfasında paylaşıyor. Sipariş geldiği zaman, direkt olarak alıcının bilgilerini ve ilgili ürünü firmaya iletiyor. Firma ürünü anlaşmalı olduğu kargolar yoluyla göndererek satışı tamamlıyor. Ardından İnstagram’dan satış yapan kişi komisyonunu alıp, ürünün parasını firmaya yolluyor.

Çin’den Ürün Alıp Satarak Para Kazanma

Doların yükselişi ve artan gümrük vergisi ile birlikte eski cazibesini kaybetse de, Çin’den ürün alıp satmak hala oldukça popüler bir iş. Bu iş için en çok kullanılan ürünlerin başında saatler yer alıyor. Bunun dışında oyuncak, çanta ve kadın ürünleri oldukça kolay satılan ürünler arasında gösteriliyor.

Çin’den ürün temini genel olarak Aliexpress ve Gearbest gibi siteler üzerinden gerçekleştiriliyor. Daha büyük işletmeler ise toplu alımlarda genel olarak Alibaba’yı tercih ediyor. Yapılan kısa bir piyasa araştırmasından sonra ilgili ürün çok fazla sayıda olmamak üzere sipariş ediliyor. Ardından belirli karlar eklendikten sonra Gittigidiyor, Sahibinden ve Letgo gibi platformlar üzerinden satışa sunuluyor.

Fotoğraf Çekip Satarak Para Kazanma

Fotoğraf çekerek para kazanabileceğinizi söyleseydik inanır mıydınız?.  Gelişen teknoloji ile birlikte bu mümkün. Zira başta internet yayıncıları olmak üzere pek çok mecrada telif hakkı içermeyen içeriklerin kullanılması zorunlu hale gelmiş durumda. Bu yüzden yayıncılar ve reklam ajansları ücretini ödedikleri fotoğrafları kullanmak durumunda kalıyorlar.

Şayet siz de fotoğraf çekerek para kazanmayı istiyorsanız, kaliteli viral fotoğraflar çekerek Shutterstock, iStockPhoto ve Foap gibi platformlara yükleyebilir ve fotoğraflarınızı satma imkanı yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Yaparak Para Kazanma

Artık hayatımızın oldukça büyük bir bölümünü işgal eden sosyal medya, yeni bir iş imkanı da oluşturdu. Gerçek hayattaki varlığını, dijital dünyada da devam ettirmek isteyen binlerce şirket, sosyal medyada yerini aldı. Bu da, sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda yeni bir işin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bugün, yalnızca firmaların sosyal medya hesaplarını yöneterek aylık binlerce lira kazanan çok sayıda kişi var. Bu kişiler, hepimizin aktif olarak yer aldığı bu mecralarda paylaşım yaparak ve yönettikleri hesapların etkileşimi artırarak oldukça güzel paralar kazanma imkanı yakalıyor. Şayet siz de böyle bir işi zevkle yapabileceğinizi düşünüyorsanız, sosyal medya yönetimi hakkında verilen birkaç küçük kursun ardından, şirketlere iş başvurularında bulunabilir, ilan sitelerinde yer alan ilanlara başvurabilirsiniz.

Editörlük Yaparak Para Kazanma

Yazı yazarak para kazanmak ve blog açmak konularında da değindiğimiz gibi, günümüzde internet yayıncılığı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda faaliyet gösteren çok sayıda yayıncı, içerik ihtiyacını gidermek için makale yazarlarına yazı yazdırmaktadırlar.

Editörlük ise makale yazarlığının bir üst versiyonudur. Editörler belli bir sitenin belli bir konusu hakkında her gün yazı yazarak, bu yazıların ilgili siteye girişini sağlarlar. İlgili konu haber içeriği olabileceği gibi, genel blog konuları da olabilir. Siz de makale yazdığınız insanlarla bir süre sonra anlaşabilir ve onların siteleri için editörlük hizmeti verebilirsiniz. Bu tür konulardaki ilanlara ulaşmak için Makale Yazarak Para Kazanmak isimli yazımıza mutlaka göz atın.

Alışveriş Siteleri Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanma

Başta dünya çapındaki iki büyük alışveriş sitesi olan Ebay ve Amazon olmak üzere, Gittigidiyor, Sahibinden.com gibi siteler üzerinden satış yapabilirisiniz. Burada satacağınız ürünler, etrafınızda bulunan yöresel ürünler olabileceği gibi, çevrenizdeki bir üretici ile anlaşarak ondan satın alabileceğiniz ürünler de olabilir.

Nitekim Türkiye’de Ebay üzerinden her ay binlerce yöresel ürün satan kullanıcılar mevcut. Bunlar ürünlerini tüm dünyaya pazarlamayı başarmış ve her ay binlerce lira kazanma imkanı yakalamışlardır. Bu denli büyük çaplı olmasa bile, siz de yörenizde bulunan bir ürünü, sahibinden.com gibi siteler üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Her siparişin ardından ürünü ilgili yerden temin ederek, kargolayabilirsiniz. Böylece ürünlerin elinizde kalması gibi bir durum da oluşmaz.

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Gizli müşterilik şimdilik ülkemizde çok da yaygın bir iş olmasa da, ilerleyen zamanlarda önem daha da önem kazanacağı aşikar. Daha şimdiden gizli müşteri arayan, firmalarla gizli müşterileri bir araya getiren çok sayıda platform mevcut. Bunlardan biri de 4Service‘tir.

Bu işte, sizden belirli bir mağazayı veya kurumu ziyaret etmeniz, belli görevleri yerine getirmeniz, bazen kamera kaydı ve bazen bir yazı ile raporlama yapmanız beklenmektedir. Verilen görev başına ödenen ücret ise görevin zorluğuna göre 10 lira ile 150 lira arasında değişmektedir

Telemarketing ile Para Kazanma

Her ne kadar günümüzde önemini büyük ölçüde yitirmiş de olsa, Telemarketing, hala evden ek iş imkanı arayanlar için yapılabilecek işler arasında yer alıyor. Sermayesiz bir şekilde yürütülebilen bu işte, farklı firmaların ürün ve hizmetlerini telefon üzerinden pazarlıyor ve yaptığınız her satış üzerinden belirli miktarlarda komisyon elde ediyorsunuz. Satılan bu ürünler arasında genellikle kozmetik ürünleri ve teknolojik ürünler yer alıyor.

Telefon Kılıfı Satışı Yaparak Para Kazanma

Telefon kılıfı satışı, Aliexpress, Gearbest ve Türkiye’deki üreticilerden oldukça uygun fiyatlara satın alınan kılıfların, çarşıda, pazarda ve internet aracılığı ile satılması ile gerçekleşir. Elden sattığınız ürünlere ekleyeceğiniz 2-3 lira kar 10 satış başına 20-30 lira kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde ürünlerinizi internette, ücretsiz satış platformlarında sergileyerek, daha cüzi karlar elde edebilir fakat satış miktarınızın çokluğundan ötürü oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Neredeyse hiç sermaye gerektirmeyen bu iş, size her ay bir maaş kadar para kazandırabilir.

Kuryelik Yaparak Para Kazanma

Kuryelik, bir malın bir yerden başka bir yere taşınması ile gerçekleşen bir iştir. Bugün çok sayıda firma gün içinde onlarca eşyayı şehir içinde taşıyacak kuryelere ihtiyaç duymaktadır. Bunun en önemli örneklerinden biri İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde oldukça yaygın bir hale gelen Getir’dir.

Aynı şekilde ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan Scooty gibi servisler de çok sayıda kurye arayışındadır. Bu tür kuryeler bulundukları bölge içerisinde yiyecek ve içecek malzemelerinin dağıtımını gerçekleştirirler. Şayet siz de sermayesiz bir iş fikri arıyorsanız, bu tür yapılanmalara dahil olabilirsiniz.

Hesap Satışı Yaparak Para Kazanma

Sermayesiz olarak yapılabilecek işler arasında yer alan işlerden biri de hesap satışıdır. Başta oyun hesapları olmak üzere, tüm sosyal medya hesapları ve çeşitli platformlara ait hesaplar bu kapsamdadır. Örnek vermek gerekirse Metin2, Clash of Clans ve daha nice oyun için oldukça büyük bir hesap satış sektörü vardır.

Aynı şekilde yüksek takipçili, büyük etkileşime sahip Twitter, İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya hesapları da oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulabilmektedir. Siz de bu alıcı bulabileceğiniz bir platformda hesap kasarak satış yapabilir ve dişe dokunur miktarlarda paralar kazanabilirsiniz. Hesap satışının yapılabileceği oyunları görmek için Para Kazandıran Oyunlar yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Online Ders Vererek Para Kazanma

İngilizce ve Matematik başta olmak üzere uzman olduğunuz bir konuda Skype üzerinden online olarak özel ders verebilirsiniz. Öğrencilerinizi Ekşisözlük, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya sitelerinden bulabileceğiniz gibi, Sahibinden.com gibi ilan siteleri üzerinden de bulabilirsiniz.

Direksiyon Hocalığı Yaparak Para Kazanma

Ehliyet sınavının zorlaşması ile birlikte, ehliyet almak isteyenler sıvandan önce ciddi bir çalışma sürecine girmeye mecbur kaldı. Çok sayıda kişi, direksiyon sınavını geçebilmek için, iyi araba sürebilen insanlardan direksiyon dersi almaya başladı.

Şayet bir ehliyetiniz varsa ve iyi bir şekilde araba kullanabiliyorsanız, direksiyon hocalığını ek iş olarak yapabilirsiniz. Öğrenci bulmak için sosyal medyayı ve ilan sitelerini etkin olarak kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Yurt dışında oldukça popüler bir meslek olan evcil hayvan bakıcılığı Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşmakta. Bu işi yapanlar, insanların kedi, köpek gibi evcil hayvanlarını günün belli saatlerinde yürüyüşe çıkarmakta ve bu iş için saatlik olarak ücret almaktadır. Az da olsa ilan sitelerinde karşılaşabileceğiniz bu işi, sermayesiz bir şekilde günün belli saatlerinde dışarıda dolaşarak yapabilirsiniz.

Tumblr’dan Para Kazanma

Tumblr, Twitter ve Facebook gibi bir sosyal medya platformudur. Türkiye’den de yüzbinlerce kişi tarafından kullanılan bu platformda, yüksek takipçili bir hesaba sahip olursanız oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz. Böyle bir hesaba sahip olmanız durumunda çok sayıda yöntemle para kazanmanız mümkündür. Bunlardan ilki Backlink satışıdır. Yani site belli bir ücret karşılığında sahiplerinin linklerini hesabınızda paylaşarak onların sitelerinin yükselmesine yardımcı olmaktır. Aynı şekilde Twitter ve İnstagram’da olduğu gibi reklam yapmak da size oldukça güzel miktarlarda para kazandırabilir.

Düğün Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanma

Eğer fotoğraf çekmeye meraklıysanız ve bu alanda bir yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız, düğün fotoğrafçılığı tam size göre. Size bu işi profesyonel olarak yapan insanlar oldukça fahiş ücretlerle çalışmakta, bu da evlenecek insanların çeşitli arayışlara girmesine yol açmaktadır. Biraz da Photoshop programlarından anlıyorsanız, kendi ilanınızı verebilir ve evlenecek olan çiftlerin fotoğraflarını çekerek güzel paralar kazanabilirsiniz.

Sadeceon Bionluk Upwork ve Fiverr Üzerinden Para Kazanma

Şayet logo veya tasarım yapabiliyorsanız, Web Site açabiliyor veya iyi fotoğraflar çekebiliyorsanız veyahut herhangi bir dilden diğer bir dile güzel çeviriler yapabiliyorsanız, Sadeceon, Bionluk, Upwork ve Fiverr gibi servisler üzerinden bunu satabilirsiniz. Kısacası bu servisler üzerinden satabileceğiniz hizmetlerin bir sınırı yoktur. Yapabileceğiniz tüm işler hakkında bu servisler üzerinden ilanlar oluşturarak gelen işleri yapın. Böylece evden, freelancer olarak bir şekilde ek işler alın, sermayesiz bir şekilde para kazanın.

Google Hizmetleri (Adwords, Adsense, İşletmeler)

Bildiğiniz üzere internet devi Google’ın kullanıcılarına sunduğu onlarca hizmet var. Bunlar arasında büyük şirketlere hitap eden Adwords gibi hizmetler de mevcut. Bu hizmetlerdeki bazı ince noktalar, şirketleri bu tür işler için özel eleman çalıştırmaya mecbur bırakmış durumda. Bu durumun farkında olan Google da, bu hizmetler hakkında özel kurslar düzenleyerek, bu sektörde çalışabilecek elemanları kendisi yetiştiriyor.

Sizler de şirketlerin bu tür işlerini oldukça güzel ücretler kazanarak yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, Google tarafından ücretsiz olarak verilen kurslara katılmak ve aldığınız sertifikalarla birlikte büyük şirketlerin kapısını çalmak, ilanlar vererek müşteriler bulmaktır.

Para Kazandıran Uygulamaları Kullanarak

Bugün, Google Play ve Apple Store üzerinden indirebileceğiniz çok sayıda para kazandırma uygulaması mevcut. Bu uygulamalar size her gün çeşitli görevler vererek para kazanmanıza imkan tanımaktadır. Bu görevler arsında anket doldurmak, oyun indirmek ve reklam izlemek gibi çeşitli görevler bulunmaktadır. Halihazırda bu şekilde para kazanan çok sayıda insan vardır. Her ne kadar kazanılabilecek ücret sınırlı olsa da, bu şekilde para kazanmayı düşünürseniz Para Kazandıran Uygulamalar isimli yazımıza bir göz atmalısınız.

Dizi Film Çevirisi Yaparak Para Kazanma

Şayet iyi derecede İngilizce biliyorsanız, dizi ve film çevirileri yaparak para kazanabilirsiniz. Zira film ve dizi siteleri, her gün yayınlanan yüzlerce bölüm dizi, film ve animeler için çeviri yapacak çevirmenler aramaktadırlar. Siz de bu tür sitelerin iş ilanlarına başvuruda bulunabilir, film, dizi izlerken çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

Kendi Aracınızla Şoförlük Yaparak Para Kazanın

Kendi aracınız varsa ve aylık 10 bin liraya yakın paralar kazanmak istiyorsanız, kendi aracınızla şoförlük yapabilirsiniz. Bu işi Uber gibi firmaların çatısı altında yapabileceğiniz gibi, farklı taşımacılık şirketlerinin bünyesinde de yapabilirsiniz. Kendi aracınızla şoförlük yapma fikri aklınıza yatıyorsa, ilan sitelerinde yer alan onlarca ilandan birine başvuruda bulunabilirsiniz.

Müzik ve Ses Efektlerinizi Satarak Para Kazanma

Şayet müzik ve sesle aranız iyiyse, iyi de bir kayıt cihazınız varsa, çeşitli sesleri, ses efektlerini ve müzikleri oldukça iyi ücretlerle satabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, kendi müziklerinizi oluşturmak veya bebek sesi, gülme sesi, at hırlaması gibi sesleri yüksek kalitelerde kaydederek AudioJungle gibi siteler üzerinden satışa sunmaktır.

Bakıcılık Yaparak Para Kazanma

Bebek bakıcılığı ve yaşlı bakımı, sermaye gerektirmeyen ek işler arasında gösterilmektedir. Bu işi yapabilmek için çoğu zaman üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekse de, çoğu kişi bu işi yapabilecek kabiliyete sahip olmayı yeterli olarak görmektedir. Bugün internette bebek ve çocuk bakıcılığı ile yaşlı bakımı hakkında çok sayıda ilan yer almaktadır. Bu tür ilanlarda genellikle kadın eleman aranmaktadır.

Oyun Skinleri Satarak Para Kazanma

Bugünlerde çok sayıda oyunun kendi alım satım piyasası bulunmaktadır. Bu alım satımlar genellikle o oyunda elde edilen, karakter, skin ve nesnelerin satışı ile ilgilidir. Bu tür oyunları oynayanlar değerli envanterleri satarak bazen oldukça yüksek meblağlarda paralar kazanabilmektedirler. Siz de bu tür oyunları oynayarak para kazanmak istiyorsanız, Oyun Oynayarak Para Kazanmak isimli yazımıza bir göz atın.

Oda Kiralamak

Evinizin bir odasını öğrencilere, turistlere veya bekar çalışanlara uygun ücretler mukabilinde kiralayabilirsiniz. Bu iş için internetteki ilan sitelerini kullanabileceğiniz gibi Airbnb isimli oda kiralama servisini de kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız Eşyaları Satın

Evde kullanmadığınız eşyalarınız varsa ve bunları paraya dönüştürmek istiyorsanız, Dolap, Letgo ve Sahibinden gibi ilan siteleri üzerinden satışa ilanı açın. Sizin kullanmadığınız ürünlerin kısa bir zamanda kolayca satılacağını göreceksiniz.

İkinci El Ürün Alım Satımı

Bazı insanlar, ilan sitelerindeki cazip fiyatlı ikinci el ürünleri satın alarak tekrar satışa sunmaktadırlar. Bir nevi ikinci el ürün alım satımı olan bu iş için, iyi bir piyasa araştırması ve satılabilecek ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Mantı Yapıp Satmak

Şayet eliniz yatkınsa, mantı ve benzeri ürünleri evden yaparak, organik ve yöresel ürünler satan yerlere verebilir ve bu ürünlerin satışından güzel gelirler elde edebilirsiniz. Aynı şekilde bu tür ürünleri internet üzerinden de satışa sunarak müşteri ağınızı genişletebilirsiniz.

Boya-Badana ve Tamirat işleri

Eliniz boya, badana ve tamirat işlerine yatkınsa, sermayesiz bir şekilde para kazanabilirsiniz. Başlangıç olarak diğerlerinden bir tık daha düşük ücretler mukabilinde çalışmak, sizi tercih edilir kılacaktır. Müşteri bulmak için, her türlü ilan sitesini kullanabileceğiniz gibi, sokaklara el ilanları da asabilirsiniz.

Reklam Hizmetleri

Etkileşim oranı yüksek sosyal medya hesaplarına sahipseniz veya Ekşisözlük gibi bir mecrada yazar hesabınız varsa, farklı şirketler hakkında viral reklamlar yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz. Nitekim bazı kullanıcıların şirketlerden Ekşisözlük’e yazdıkları her reklam entry’si için 30 ila 50 lira gibi bir ücret aldıkları bir yalan değil.

El Yapımı Mum ve Sabun

Teknoloji ilerledikçe el yapımı şeylere olan rağbet de artıyor. Bunu fark eden çok sayıda insan, kendi evinde sabun ve mum yaparak, bunları internet üzerinden ve çeşitli mağazalar aracılığıyla satıyor.

Nikah Şekeri Yapımı

Düğünlerin olmazsa olmazı olan nikah şekerlerinin yapımında çoğu zaman el emeği kullanılıyor. Bu tür şekerlerin imalatını yapan firmalar, bu işi yapabilecek eleman arayışında bulunuyorlar. Şayet siz de bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, ilan sitelerindeki ilgili ilanlara başvuruda bulunabilirsiniz.

El İşi (Ahşap Oyuncaklar- Dikiş Nakış)

Sermayesiz olarak yapılabilecek ek iş fikirleri arasında yer alan işlerden biri de el işi malzemeleridir. Bunlar arsında dikiş nakış, ahşap oyuncak yapımı ve deri cüzdan vs. gibi şeyler vardır. Şayet eliniz yatkınsa bu tür ürünleri yapabilir ve züccaciye gibi yerlerde satabilirsiniz.

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme

Udemy ve Youtube üzerinde mobil oyun ve uygulama geliştirme ile ilgili oldukça çok sayıda ders videosu vardır. Şayet bu işlere yatkın biri iseniz, bu tür videoları izleyerek uygulama geliştirebilir, basit oyunlar yaparak oldukça güzel paralar kazanma imkanı yakalayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sermayesiz iş fikirleri hakkında oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim gibi parasız sermayesiz herkesin internetten para kazanmasına olanak sağlayan oldukça faydalı fikirler var.

  2. Bu bilgiler mantar gibi her yerde var. Bu işler kimseye para kazandırmaz ailesini bırak kendi karnını bile doyurmaz. Daha dişe dokunur ve gerçekçi tavsiyelere ihtiyacı var insanların kanımca. Bu işleri faiz geliri kira geliri olan vatandaşlar sıkılmasın diye belki yapar. Faydalı olduğunu düşünmüyorum. İyi çalışmalar dilerim

    1. Merhabalar Emre Bey.

      Bence yanlış düşünüyorsunuz. Bugün blog yazarak, youtube’a video çekerek, Makale Yazarak, instagram’da paylaşımlar yaparak her ay binlerce lira para kazanan yüzbinlerce insan var. Bu işlerle oldukça zengin olan insanlar bile mevcut. Bu yüzden biraz da sabırla yukarıdaki işlerden birini yaparsanız emeklerin zayi olmadığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı