YK Plus Taşıyıcı Olmanın Şartları – Yurtiçi Kargo Kurye İşi

YK Plus Yorumlar - YK Plus Taşıyıcı Olmak Kazandırır Mı?

Kargo alanında yatırım yapılabilecek dallardan biri olan YK Plus Taşıyıcı Olmak ve YK Plus Teslim Noktası Olmak konuları son dönemde daha çok ilgi çekiyor. Birçok kişi Yurtiçi Kargo Taşıyıcı Olmak kazandırır mı?, YK Plus taşıyıcı olmak ne kadar kazandırır ve YK Plus Taşıyıcı Olmanın Şartları nelerdir sorularının yanıtını arasa da, bu konuda derli toplu ve net bir kaynak bulmak zor. Bu makalemizde yukarıdaki sorulara yanıt bulmaya ve detaylandırmaya çalışarak, YK Plus Taşıyıcı olmaya dair yorumları da bir araya getirmeye çalışacağız.

YK Plus Taşıyıcı Nedir?

YK Plus Taşıyıcı ya da Yurtiçi Kargo Taşıyıcı olmak, kargo firmalarının son dönemde daha yaygın bir şekilde hayata geçirmeyi planladıkları bir sistem. Ticari bir araca sahip olanların belli başlı şartları sağlayarak kurye işi yapmalarını sağlayan bu sistem, son dönemde tüm kargo firmalarınca benimsenmektedir. Bazı firmalar paket sayısı arttıkça, paket başına yaptıkları ücreti genellikle düşürürken, bazı firmalar paket başı ücreti sabit tutar. Yani ne kadar paket dağıtırsanız dağıtın paket başına aynı ücreti alırsınız.

YK Plus Taşıyıcı olarak, minimum Caddy ya da Doblo tarzı ticari aracınızla günlük belli sayıda kargo dağıtır ve paket başı (genellikle sabit) bir ödeme alırsınız.

YK Plus Taşıyıcı Olmanın Şartları Nelerdir?

YK Plus taşıyıcı olmanın en temel şartı, kendinize ait bir ticari araca sahip olmanızdır. Türkiye’nin her yerinde hayata geçirilen bu sistem, her il için farklı şartlar gerektirebilir. Bu bağlamda, İstanbul gibi büyük illerde minivan tarzı bir araca sahip olmak yeterli olmayabilir ve Transit ya da Master tarzı büyük bir panelvana sahip olmanız istenebilir. Yoğun bir iş yükünün olmadığı küçük şehir ve ilçelerde Caddy tarzı araçlar genellikle yeterli görülür. Araç konusunda dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus ise aracınızın dört – beş yaşından büyük olmamasıdır.

YK Plus Taşıyıcı olmanın ikinci şartı SRC belgesi ve psikoteknik kartına sahip olmanızdır. Bu tür belgeler, yurtiçi eşya taşımacılığı yapmak için yasal mevzuatımızca şart koşulan belgelerdir. Hangi kargo firması için çalışırsanız çalışın, bu belgelere sahip olmanız şarttır.

YK Plus Taşıyıcı olmanın bir diğer önemli şartı ise kendinize ait bir şirketinizin olmasıdır. Yurtiçi Kargo Taşıyıcı olmadan önce, sahip olduğunuz şahıs şirketi ya da diğer türde şirketinizi kullanarak kargo firmasıyla sözleşme imzalamanız gereklidir. Özetle, YK Plus Taşıyıcı olmanın temel şartları aşağıdaki gibidir. Başvurunuzu yaparak il özelinde aranan diğer şartları öğrenebilirsiniz.

  • Minivan veya panelvan tarzı ticari bir araç
  • Ticari aracınızın 4 yaşından büyük olmaması
  • Kendinize ait bir şirket (şahıs şirketi vb)
  • SRC belgesi
  • Psikoteknik kartı
  • Araç reklam giydirmesi ve sözleşme bedelini karşıyacak oranda bir bütçe (genellikle 3-4 bin TL kadar)

YK Plus Taşıyıcı Olmak Kazandırır mı?

YK Plus Taşıyıcı olmak kazandırır mı sorusunun cevabı beklentinize ve başvuru yaptığını şehre göre değişiklik gösterir. Eğer yoğun ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, dağıtım yapacağınız bölgenin günlük paket sayısı fazla ise asgari ücretin 2-3 katına kadar bir gelir elde edebilirsiniz.

YK Plus Taşıyıcı yorumları göz önünde bulundurularak, bu işi orta yoğunlukta bir bölgede tek başınıza kendi aracınızla çalışarak yapmanız genellikle 4-5 bin TL gibi bir kazanç elde etmenizi sağlar. Yine YK Plus Taşıyıcı yorumları ve bu konudaki tecrübelere bakarak, çok yoğun bir bölgede tek başına dağıtım yapabilen birinin kazancını 6-7 bin TL seviyelerine çıkarabildiğini söylemek mümkündür.

Ancak unutmamalısınız ki, kargo işi kazandırır mı sorusunun cevabı bölgeden bölgeye şehirden şehre farklılık gösterir. Kargo işine girmeden önce başvuru yaptığınız bölgenin günlük ne kadar paket dağıtımı yaptığını, bu bölgenin özelliklerini ve çalışacağınız bölgede tek başınıza dağıtım yapıp yapamayacağınızı araştırmalısınız.

Kargo işinde yerleşim yerinin düzeni çok önemlidir ve bazı yerlerde tek başınıza dağıtım yapmanız mümkün değildir. Böyle bir yerde bu işi yapmanız ekstra personel masrafına katlanmanız anlamına gelebilir. Dolayısıyla ay sonunda dağıttığınız paket sayısının size kazanç olarak getirisi beklediğinizden daha düşük olabilir. Bu işe başvurmadan önce, başvuru yapacağınız bölgeyi iyi tanımanız, burada karşılacağınız olası zorlukları yerinde incelemelisiniz.

YK Plus Taşıyıcı Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

YK Plus Taşıyıcılık başvurusunu çok kolay bir biçimde online olarak yapabilirsiniz. Eğer bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız, “https://www.ykplus.info/yk-plus-tasiyici/” sayfasını ziyaret edip, sayfadaki formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı