İnternetten Para Kazanma

Youtube’dan Para Kazanma Rehberi 2019

Yıllar önce biri size, kendi kanalınızı açıp para kazanabileceğinizi söyleseydi muhtemelen bu pek inandırıcı gelmezdi. Fakat bu artık mümkün. Hatta iş öyle bir boyuta geldi ki, bazı Youtube yayıncıları bir diğer deyimle Youtuber’lar, her ay yüz binlerce lira para kazanmaya başladı. Bu da Youtube’dan para kazanma fikrini oldukça popüler hale getirdi. Televizyonlarda gördüğümüz ünlü oyuncular bile Youtube’da kendilerine birer kanal açtı.

Peki bu kazanç ağına siz de dahil olmak ister misiniz? Evden çalışarak, ek iş imkanı yakalamak hoşunuza gitmez mi?. ‘Benim çekebileceğim video yok’, ‘Ekrana çıkabilecek bir yüze sahip değilim’ gibi bahaneleri bir köşeye bırakın. Ve emin olun, bir insan isterse her şeyi başarır. Zira Youtube’da kanal açıp, her ay binlerce lira gelir elde eden insanlar, sizden üstün değiller.

Peki Youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube’da kanal açmak için neler gerekir? Bir insan Youtube’a videolar yükleyerek ne kadar para kazanabilir? Hangi konularda videolar çekmek gerekir? Youtube takipçi sayısı nasıl artırılır? Bu ve bunun gibi çok sayıda sorunun cevabını, sizler için hazırladığım bu dev yazıda bulabilirsiniz.

İşte Youtube Para Kazanma Hakkındaki 30 Maddelik Dev Rehber

Youtube’da Kanal Açmak ve Video Yüklemek

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle bir Google hesabınızın bulunması gerekiyor. Şayet bir Google hesabınız yoksa buraya tıklayarak bir hesap açabilirsiniz. Bir Google hesabı açtıktan sonra direkt olarak Youtube’a giriş yapın. Sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayınca aşağıdaki gibi bir menü çıkacak karşınıza. Çıkan menüden ‘Kanalım’, sekmesini seçin ve ekrandan ‘Kanal Oluştur’ seçeneğine tıklayın. Ve artık bir kanal sahibisiniz. Videolarınızı yüklemek için Youtube ana sayfasında, sağ üst köşede bulunan kamera ikonuna tıklayabilir veya az evvel yaptığınız gibi profil fotoğrafınıza tıklayıp ‘Kanalım’a giderek Youtube Studio vesilesiyle videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz.

Youtube'dan Para Kazanmak
Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube Kanalı Düzenlemek

Youtube ana sayfasından, sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın. Açılan menüden ‘Kanalım’ seçeneğini tercih edin. Karşınıza gelen ekrandaki ‘Kanalı Özelleştir’ seçeneğine tıklayın. Ve açtığınız kanalı istediğiniz gibi düzenleyin. İster profil fotoğrafının üstündeki kalem işaretini tıklayarak profil fotoğrafınızı, ister kanalınıza girenlerin göreceği kanal fotoğrafınızı değiştirin. Unutmayın ki etkili bir profil ve kanal fotoğrafı videolarınızı izleyecek olan kişilerin dikkatini çekecektir.

Youtube'dan-Para-Kazanmak
Youtube’dan Para Kazanmak

Aynı bölümde yer alan ‘Hakkında’ seçeneğine tıklayarak, kanalınız hakkında detaylı bilgiler verebilir, ‘Oynatma Listeleri’ kısmından ise farklı konularla alakalı oynatma listeleri oluşturabilirsiniz.

Youtube’a İçerik Üretmek

Youtube’dan para kazanmanın en can alıcı kısmı içerik üretmek, yani video çekmektir. Bazı insanlar bu işlemi, farklı yabancı Youtube kanallarından aldıkları videolarla yapar. Fakat bu yöntem atık yok olmaya mahkum bir hale gelmiştir. Zira Youtube da Google gibi özgün içeriğe oldukça büyük bir önem verir. Özgün içerikler, aramalarda üste çıkarılırken, alıntı içerikler hep en altta kalır. Hatta Youtube, bu şekildeki çoğu videodan para kazanılmasına izin vermez. Son çıkan bazı haberler de bu tezi destekler niteliktedir. Bu haberlere göre Youtube, önümüzdeki günlerde kopya içerikleri silerek, bu içerikli yayınlayan kanalları da kapatma hazırlığındadır.

Çekilen Videoları Düzenlemek

Youtube’dan para kazanmak için video çekenleri en çok uğraştıran şey çekilen videoları düzenlemektir. Zira pek çok kişinin, video düzenleme ve montajlama deneyimi yoktur. Bu yüzden genel olarak videolar direkt çekildiği şekliyle yüklenir Youtube’a. Bu da videoların kalitesini düşürür. Şayet bu işe ciddi olarak girdiyseniz, en azından Windows Movie Maker gibi bir programı temel düzeyde bilmeniz gerekmektedir. Youtube’un Video Stüdyosu bu konuda kısmen işe yarasa da, pek çok konuda oldukça kısıtlıdır. Bizim size bu konuda önerebileceğimiz en iyi programların başında videolarınızı profesyonel bir şekilde düzenleyebileceğiniz Adobe tarafından geliştirilen Adobe Premier Pro vardır.

Hazırladığınız Videolara Müzik Ekleyin

İçeriklerinizi daha çekici ve izlenilebilir hale getirmek için onlara müzik ekleyin. Tabi ki kastettiğimiz müzikler, telefonunuzda dinlediğini şarkılar değil. Zira bu tür müzikler teliflidir. Yani videolarınıza eklediğinizde, telif hakkı doğurur. Bu da ilgili videodan para kazanmanıza mani olur. Peki hangi müzikleri kullanabiliriz? Dediğinizi duyar gibiyim.

Youtube’da yayınlamayı düşündüğünüz videolara eklemeniz gereken müzikler, telifsiz müziklerdir. Bu tür müzikleri başta Youtube olmak üzere pek çok sitede bulabilirsiniz. Google’a ve Youtube’a telifsizi müzikler veya İngilizcesi ile ‘Non Copyrighted Music’ yazmanız yeterlidir. Bu konudaki en meşhur sitelerden arasında Bensound ve Jamendo vardır.

Youtube İçin Nasıl Videolar Çekmek Gerekir?

Youtube’dan gelir elde etmek ve büyük kitlelere hitap etmek için özgün, ilgi çekici ve kaliteli içerikler üretmek gerekmektedir. Bu profesyonel manada yapanların dediği gibi, içerik her şeydir. Burada bahsettiğimiz kalite, videoların çözünürlük kalitesi değildir. Bir video tost makinesi ile çekilmiş bile olsa bir anda milyonlarca kişiye ulaşabilir. Nitekim basit bir el kamerası ile çekilen ve bir anda yüz milyonlarca insana ulaşan ‘Charlie’ videosu, kanalın sahibine yaklaşık olarak 200 bin dolar kazandırmış ve Youtube tarihindeki en çok izlenen videolar arasına girmiştir. Aynı şekilde Türkiye’de yayınlanan ve kısa sürede 120 milyon gibi bir izlenme sayısına ulaşarak Youtube Türkiye’nin en çok izlenen videosu olmayı başaran ‘Balıkesir’in Çılgın Eşekleri’ de buna en büyük örneklerden biridir.

Hangi Konularda Videolar Çekmek Gerekir?

En ideal konu nasıl bulunur? Bu konuda profesyonel olma ilerleyen herkesin tavsiye ettiği metot, herkesin zevk aldığı konularda video çekmesidir. Zaten devamlılığı sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi budur. Zira insan zevk almadığı bir konudan bir süre sonra sıkılır. Hele de onu motive eden büyük bir tetikleyici yoksa. Dolayısı ile en başta para kazanmayacağınızı düşünürsek, bu işe sevdiğiniz bir konuyla başlamanız en idealidir. Velev ki hitap ettiği kitle dar bir kitle olsun.

Benim pek öyle sevdiğim bir konu yok, veya bu işi en kolay ve en masrafsız yoldan nasıl yaparım diyorsanız, şu fikirler üzerinde çalışabilirsiniz;

Oynadığınız Oyunların Videolarını Yayınlayın!

Evet, ister telefonda ister bilgisayarda, oynadığınız, zevk aldığınız oyunların videolarını çekerek Youtube’a yükleyebilir ve bir süre sonra Youtube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hatta oyun anında Twitch’den canlı yayın yapabilir, oyun sonrası en ilginç anları bölüp birleştirebilir ve ilgi çekici başlıklarla Youtube’a yükleyebilirsiniz. Bu şekilde hem çok büyük zahmetler çekmeden özgün video çekmiş olur, kazanç kaynaklarınızı ikiye çıkarmış olursunuz. Konuyla ilgili Twitch’den Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Gezdiğiniz Yerlerin Videolarını Çekin

Şayet gezmeyi seven biriyseniz, ufak çaplı tanıtım videoları çekebilirsiniz. Bu ülke gezileri olabileceği gibi, şehir hatta ufak köy gezileri bile olabilir. Emin olun, tatlı bir dille çekilmiş her videonun bir alıcısı vardır. Bu tür videoların oldukça zahmetsiz bir şekilde çekilebileceğini düşünürsek, Youtube’da kanal açıp, videoları buraya yüklemenin oldukça mantıklı bir fikir olduğu görülecektir.

Yediğinizi İçtiğinizi Çekin

Evet, isterseniz evde, isterseniz dışarıda yediğiniz içtiğiniz yemeklerin kısa kısa videolarını çekin ve kendinizce tanıtımlarını yapın. Özellikle İnstagram’da bu formatta binlerce sayfa var. Bunun Youtube’deki temsilcilerinden biri de siz olabilirsiniz. Böylelikle çok da büyük bir külfet altına girmeden Youtube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Gündemdeki Konularla İlgili Videolar Çekin

Google Trend başta olmak üzere, gündemdeki konularla ilgili videolar hazırlayabilirsiniz. Magazinsel haberleri videolaştırabilir, siyasi olaylarla ilgili ilginç kurmacalar anlatabilirsiniz. Örneğin bundan aylar önce, Çiftlikbank hakkındaki olaylarla ilgili yüzlerce video yayınlandı. Ve çok sayıda Youtuber, bu konuda çeşitli videolar hazırlayarak güzel paralar kazandı.

Videolar Nasıl Yayınlanmalı?

Youtube’dan para kazanmak için kanalınızı açtınız, konuyu bulup ilk videonuzu çektiniz. Sıra bu videoyu kanala yüklemeye geldi. Peki videoyu ne şekilde yüklemek gerekli? Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki, bir videonun daha fazla kişiye ulaşabilmesi için, ilgi çekici bir başlığa ve ilgi çekici bir kapak görseline ihtiyaç vardır.

Örneğin son günlerin popüler oyunlarından biri olan PUBG’yi oynadınız, oyunu kaydettiniz ve çekmiş olduğunuz videoyu Youtube’a yükleyeceksiniz. Attığınız başlık ne olurdu? ‘Bakın PUBG Oynadım’ gibi bir başlıkla izleyici çekebileceğinizi düşünüyorsanız çok büyük bir hata ediyorsunuz. Zira insanlar bu tür sade başlıklara tıklamaz. Onlara daha ilginç şeyler sunmanız gerekir. Emin olun attığınız başlık onun yerine, ‘PUBG’de EFSANE ANLAR!! Tam 17 Kill’ bu şekilde olsa, videonuza tıklayacakların sayısı 3 kat hatta 5 kat daha fazla olur.

Aynı şekilde ilgili çekici bir kapak resmi kullanmaya önem verin. Zira başlıktan önce insanların gözüne takılacak olan görseldir. Görsel ne kadar etkileyici, ilginç ve cazip olursa, videonuzu izleyecek olanların sayısı o kadar artacaktır. Bu konuda Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarını kullanabileceğiniz gibi Canva gibi online fotoğraf düzenleme sitelerini de kullanabilirsiniz.

Son olarak videonun açıklama ve etiket bölümünde, videonun konusu ile ilgili tüm anahtar kelimeleri geçirmeye çalışın. İlgili etiketleri kullanırken özenli davranın. Unutmayın, Youtube, videoları kullanıcıların önüne sıralarken pek çok algoritma kullanır. Bu konuda dikkate alınan kriterlerden biri de, videonun içeriği ile aranan kelimenin örtüşmesidir.

Youtube'dan Para Kazanma
Youtube’dan Para Kazanma

Youtube Takipçi Sayısı Artırmak

Youtube’da para kazanma yolunda sizi en çok zorlayacak hususların başında ‘sabretmek’ gelecektir. Tıpkı başarıya giden her yolda olduğu gibi, Youtube’dan para kazanma yolunda da en önemli şey sabırdır. İlk videonuzla, kısa sürede binlerce izleyiciye ulaşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira yok öyle bir dünya. Bugün Türkiye’nin en önemli Youtuber’ları, bu işe ilk başladıklarında aylarca kendi kendilerine konuştuklarını ifade etmektedir. Kısaca söylemek gerekirse, istikrarla ve sabırla bu işe devam etmeleri onları başarıya ulaştırmıştır.

Tabi ki sabır dışında yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Bunlar arasında, Youtube’daki benzer videoların altına kendi videonuzun linki bırakmak, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım yapmak, -videonuzun çok iyi olduğunu düşünüyorsanız ve bütçeniz varsa- reklam vermek ve videoların önüne, abone olmaya yönlendiren kısa giriş kısımları eklemek.

Youtube Para Kazanma Açma (Para Kazanmayı Aktif Hale Getirmek)

Youtube, bu yıl başında aldığı bir kararla, para kazanmayı aktif hale getirmek için bazı şartlar koydu. Yani, kanalınızı açar açmaz para kazanmayı aktif hale getiremiyorsunuz. Youtube’da para kazanmayı açmak, Youtube’nin İş Ortaklığı Programı’na dahil olmak için şu şartları taşımanız gerekiyor;

  • Son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine
  • Ve en az 1.000 abone sayısına sahip olmak

Daha detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın

Youtube’nin öne sunduğu bu rakamlar her ne kadar zor gibi görünse, düzenli olarak video çeken biri için oldukça başarılabilir bir düzeyde. Bazı kullanıcılar bu şartları aşmak için takipçi ve izleyici satın alımları yapmakta fakat bu Youtube için pek de önerilmiyor. Zira başvurunuzu inceleyen Youtube, bu rakamların suni, yani yapma olduğunu fark edebiliyor.

Adsense Hesabı Açma ve Adsense Hesabını Youtube’a Bağlamak

Youtube’dan para kazanmak için, daha doğrusu Youtube’dan kazandığınız parayı çekmek için bir Google kuruluşu olan Adsense hesabınızın bulunması gereklidir. Adsense’ye kayıt olmak için Yotube İçerik Stüdyosu’na girin. Solda bulunan ‘Diğer Özellikler’e tıklayarak, açılan menüden ‘Durum ve Özellikler’i seçin.

Youtube'dan Para Kazanma
Youtube’dan Para Kazanma

Karşınıza çıkacak erkandan Para Kazanma kutucuğunun altındaki ‘Etkinleştir’ yazısına tıklayın. Youtube İş Ortağı Programı Şartlarını okuyup kabul etmek için ‘Başlat’a basın. Tüm şartları kabul edin. Ardından ‘Adsense’e kaydolun’ yazısının karşısında bulunan ‘Başlat’ seçeneğine tıklayın. Önünüze gelecek alanları doldurduktan sonra Adsense hesabınız otomatik olarak kanalınıza bağlanacaktır.

Veya bu linke tıklayın ‘Şimdi Kaydolun’ sekmesine tıklayın. Google hesabınızla giriş yapın ve karşınıza çıkacak ekrana yer alan ‘Web Siteniz’ kısmına Youtube kanalınızın linkini, ‘E-posta Adresiniz’ kısmına ise e-mail adresinizi yazın. Ülkenizi, bölgenizi ve Adsense şartlarını kabul ettikten sonra bir adsense hesabına sahip olmuş olacaksınız.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey kalıyor. ‘Youtube Para Kazanma Açma’ bölümünde bahsettiğimiz şartları yerine getirmek ve Youtube’den para kazanmaya başlamak.

Youtube’dan Ödeme Almak

Gerekli şartları yerine getirip, Youtube’dan para kazanmaya başladıktan sonra, yapmanız gereken Adsense hesabınızdan adresinizi ve banka hesap numaranızı onaylatmak ve hesap çekim eşiği olan 200 liraya ulaşmaktır. Hesabınızdaki para 200 liraya ulaştıktan sonra Google Adsense, hesabınızdaki parayı ayın 21 ila 25’i arasında otomatik olarak hesabınıza yatıracaktır.

Youtube’dan Ne Kadar Kazanılır (Youtuber’lar Ne Kadar Para Kazanıyor)

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Youtube’dan kazanılan paranın sabit bir miktarı yoktur. Zira bu konuda o kadar çok kriter vardır ki. En basitinden örnek vermek gerekirse, Youtube’dan kazanılan paranın büyük bir miktarı reklam tıklamalarından elde edilir. Yani reklamlara tıklayan sayısı azsa az, çoksa çok miktarda para kazanılabilir ki bu oranın genel olarak yüzde 1 ila 5 olduğu ifade edilmektedir.

Aynı şekilde tıklanan reklamın niteliği de para kazanmaya çok büyük bir ölçüde etki etmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir bankanın veya araba firmasının verdiği reklama tıklamak 2 lira getirirken, bir dizi sitesinin verdiği reklama tıklamak 20 kuruş getirebilir.

Kaba taslak bir hesap yapılmak istenirse, 1 milyon izlenmeye ortalama olarak 1.500 TL gibi bir gelirin elde edildiği ifade edilebilir. Rakamlar değişebilmekle birlikte bu işin ortalaması budur. Şayet kanalınız Türkçe değil, İngilizce bir kanal ise bu rakam 2 bin dolar civarında olacaktır.

Youtuberler İçin Alternatif Para Kazanma Yolları Hangileridir

Youtuber’lar Youtube dışında, daha pek çok şekilde para kazanmaktadırlar. Bilhassa büyük takipçili kanallara sahip Youtuber’lar, Youtube’nin yayınladığı reklamlar dışında, bireysel olarak reklam almakta, sponsorluk anlaşmaları yapmaktadır. Hatta bazı Youtuber’lar film çekmeye başlamış, kazançlarını birkaç katına çıkarmayı başarmıştır. 1 milyon aboneye sahip bir Youtuber’in, videosuna alacağı 30 saniyelik reklam için 15 bin TL’den fazla bir fiyat talep ettiği vakidir.

Türkiye’nin En Çok Kazanan Youtube Kanalları (En Çok Takipçisi Olan Kanallar)

Türkiye’nin en çok takipçiye sahip kanalları arasında, Enes Batur, Orkun Işıtmak, Kafalar, Barış Özcan, Uras Benlioğlu, Ruhi Çenet, MuratAbiGf, Burak Oyunda, Oha Diyorum gibi kanallar bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. youtubedan para kazanmak hepimizin hayali. fakat bence artık bu iş tamamen hayal olacak gibi. çünkü önüne gelen herkes yotube’da kanal açmaya başladı. herkesin derdi youtubedan para kazanmak. ama gel gör kü kaliteli video çeken yok. böyle bir girişimde bulunanların iyi videolar çekerek para kazanma şanları var yalnızca.

  2. Telefon aksesuar toptancisiyiz bulunduğunuz şehirde telefonculari gezerek kazanacağınız fiyatlar kendi işini kurmak isteyenlere araç ile satış yapmak için en dip fiyatlar yüzlerce çeşit ürün bizde ulaşın gsmmarket. sahibinden.com iletişim:02623247444 05458823907 izmit Kocaeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı