Yeni Başlayanlar İçin Yatırım İpuçları

Para Kazanma İpuçları

 

Eğer yatırım yapmayı ve para kazanmayı düşünüyorsanız, bu işe nasıl başlayacağınızdan ve neye yatırım yapmanız gerektiğinden emin değilsiniz çok büyük bir ihtimalle. Bu makalemizde yatırım yapmaya başlamadan önce size yardımcı olacak, para kazanmaya giden yolda işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları vereceğiz.

Para kazanmaya başlamak ve yatırım dünyasına giriş yapmak ilk başlarda çok korkutucu görünebilir. Bu durum deneyimli olan kişiler için bile kafa karıştırıcı olabilmektedir. Aşağıda size bu konuda yardım edecek ve yatırım dünyasına giriş yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarından bahsedeceğiz.

Yatırım hedeflerinizi iyi belirleyin

Size yardımcı olacağını düşündüğümüz ilk ipucu, yapacağınız yatırımdan ne elde etmek istediğinize karar vermeniz ve beklentilerinizi belirlemeniz olacaktır. Tabii ki, nihai hedefiniz para kazanmak olacaktır muhtemelen ama herkesin bu konudaki ihtiyaçları ve beklentileri de farklıdır. Bu noktada dikkate almanız gereken şeyler arasında gelir, sermayeniz ve sermaye güvenliğiniz ilk başta yer alır. Ayrıca yaşınızı, kişisel durumunuzu ve mali durumunuzu da göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır.

Yatırım yapmakta geç kalmayın

Düşündüğünüz yatırıma ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir. Yatırım yapmaya olabildiğince çabuk başlamanız, size belki de daha az parayla yatırım hedeflerinize ulaşma imkanını verecek, gün geçtikçe artış özelliği gösteren maliyetlerin azalmasına yardım edecektir. Erken yol almak, kazancınızı da daha kısa ve erken bir sürede arttırma imkanını sunacaktır. Bu sebeple, eğitim düzeyiniz ne olursa olsun yatırım yapmaya başlamaktan korkmayın.

Yatırımları düzenli hale getirin

Her ay düzenli olarak yatırım yapmak için belirli bir miktar para ayırın. Çeşitli aracı hizmet firmaları ve yatırım danışmanlığı hizmeti sunan şirketler aracılığıyla düzenli ve otomatik bir yatırım planı oluşturabilirsiniz. Bu sayede  geri durmaktan kaçınmış olacak ve sürekli olarak yatırım yapmış olacaksınız.

Mali durumunuzu iyi ölçün

Yatırım yapmaya başlamadan  önce ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar paranız olduğuna bakmanız gerekmektedir. Bu konuda gerçekçi olmalı, tüm etkenleri ve ihtimalleri değerlendirmelisiniz. Aylık giderlerinizi, kredi kartı ve kredi ödemelerinizi göz önünde bulundurmalı, bu maliyetler için yeterince para ayırdığınıza emin olmalısınız.

Yapacağınız yatırım hakkında detaylı bilgi edinin

Mali durumunuzu düzene koyduktan sonra, yatırım yapmayı öğrenmeye ve bu konudaki tüm detayları çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Bu noktada temel terminolojiyi incemeli, böylece tutarlı kararlar vermeyi öğrenmelisiniz.  Hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve mevduat sertifikaları, tüm bunlar öğrenebileceğiniz temel kavramlar arasındadır. Çeşitlendirme, portföy optimizasyonu ve pazar verimliliği gibi diğer detayları da unutmayın.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Muhtemelen farkındasınız; piyasa sürekli dalgalanıyor ve yatırımınızı etkileyebilecek etkenler de sürekli değişiklik arz edebiliyor. Borsada örneğin sahip olduğunuz hisse senedinin değeri düştüğünde çok fazla para kaybetmemek için çeşitlendirilmiş bir portföyünüz olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde, bazıları düşüyor olsa bile yükselen bazı hisse senetlerine sahip olursunuz.

Portföyünüzü İnceleyin

Sürekli bir şekilde portföyünüzü incelemeniz önem taşımaktadır. Bugün portföyünüz içinde yer alan ve doğru olan bir yatırım kalemi, ertesi gün en iyisi olmayabilir. Neye sahip olduğunuzu ve gelecekte nerede değişiklik yapmanız gerekebileceğini bilmek önemlidir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı