Ücretsiz Yüksek Lisans yapabileceğiniz en güzel Avrupa şehirleri

Ücretsiz master yapabileceğiniz üniversiteler

 

Yüksek lisans yapmayı düşünüyorsunuz ve maliyet konusunda endişeli misiniz? Yurtdışında ücretsiz master yapma olanaklarını mı araştırıyorsunuz?  Bu makalede size bu konuda yardımcı olmaya çalıcağız ve Avrupa’da ücretsiz olarak yüksek lisans yapabileceğiniz şehirlerden bahsedeceğiz.

Ücretsiz Yüksek Lisans yapabileceğiniz 5 güzel Avrupa şehri

Mezun olduktan sonra seyahat etmek ya da eğitiminizi ilerletmek arasında sıkışıp kaldıysanız, neden bu seçenekleri birleştirip Avrupa’da yüksek lisans yapmıyorsunuz? Böyle bir düşünceye sıcak bakıyor ve bu fikrin maddi boyutundan yana endişeleniyorsanız, okumaya devam edin. Zira, Avrupa’daki bazı ülkelerde ücretsiz bir şekilde yüksek lisans yapmanız mümkün.

Aşağıda detaylarıyla göreceğiniz üzere, Avrupa’da pek çok ülkede devlet tarafından finanse edilen üniversiteler mevcut.

Avrupa’da üniversite ücretsiz mi?

Ücretsiz Yüksek Lisans yapabileceğiniz 5 güzel Avrupa şehri

Her yerde olmasa da, bazı Avrupa ülkelerinde üniversite eğitimi ücretsiz! Avrupa’daki üniversitelerin  birçoğu kamu kaynakları tarafından finanse edilmektedir. Bu kapsamda, yüksek lisans da bu ülkelerin hükümetlerince kısmen veya tamamen sübvanse edilir.

Ücretsiz üniversite eğitimi sunan bu tarz ülkelerde karşılaşabileceğiniz tek sorun, bu ülkelerdeki yaşam maliyetlerinin Türkiye’den daha yüksek olmasıdır. Bu yüzden gideceğiniz ülkeyi ve üniversiteyi seçmeden önce karşılaşabileceğiniz yaşam maliyetlerini de iyice araştırdığınızdan emin olun!

Aşağıda, ücretsiz yüksek lisans yapabileceğiniz ve bu çerçevede bir ya da iki yıl evinizi kurabileceğiniz Avrupa’nın en iyi şehirlerinden bazılarını seçtik.

Aşağıda sıraladığımız şehirleri, sadece ücretsiz (veya önemli ölçüde daha ucuz) İngilizce yüksek lisans eğitimi sundukları için değil, aynı zamanda eğitim kalitesi açısından oldukça başarılı oldukları için ve bu şehirlerin genel itibariyle öğrenci dostu olduklarını düşündüğümüz için seçtik.

 

1. Berlin, Almanya

Avrupa’nın en büyük ve en gözde şehirlerinden biri olan Berlin, öğrenciler açısından da son derece  uygun olabilecek bir alternatif. Aktif bir öğrenci hayatı sunan ve öğrencilerin çevreye kolayca adapte olması ve sosyalleşmesi imkanlarını da sağlayan bu şehir ücretsiz ya da çok cüzi rakamlarla yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin ilk durağı olabilir.

Almanya Burs Olanakları;

Almanya bursa olanakları açısından tercih edebileceğiniz ülkeler arasından en başta yer alıyor. Burada hem devlet tarafından, hem de çeşitli kuruluşlar tarafından öğrencilere sunulan burs olanakları mevcut. Almanya’daki yüksek lisans programları ve burslar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Neden Almanya?

Almanya, dünya birçok yerinden gelen uluslararası öğrenciler için en destekleyici ülkelerden biri olarak görülüyor. Bu ülkede ve özellikle Berlin’deki prestijli üniversiteler, düşük yaşam maliyetleriyle birleştiğinde, uluslararası öğrenciler için onu yurtdışında okumak için ideal bir yer haline getiriyor.

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, öğrencilere eşsiz deneyim sunabilecek Avrupa şehirleri arasında göze çarpan bir diğer şehir. Yüksek yaşam standartları, kendine has kültürel yapısı, şık mağazaları ve barlarının yanısıra,  düşük suç oranı ile öne çıkan Kopenhag, aynı zamanda Avrupa’nın ‘en yaşanabilir’ şehirlerinden biri. Bütçenizi ve beklentilerinizi de değerlendirerek, yüksek lisans hayallerinizi gerçekleştirmek için Danimarka’yı seçebilirsiniz.

Neden Danimarka?

Danimarka’yı ülke olarak diğer ülkeler arasında öne çıkaran birçok şey var.  Ama bu şeyler arasından en fazla öne çıkan gerçek, dünyanın en az yolsuzluğa sahip ülkesi sıralamasında yer alması ve oldukça kaliteli bir eğitim sunmasıdır.  Danimarka, İngilizce konuşulmayan ülkeler arasında, en kaliteli yüksek lisans programlarından bazılarını İngilizce olarak sağlamasıyla öne çıkmakta ve bu bakımından öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Amsterdam, Hollanda

Sadece 200 kilometrekarelik bir alanı işgal eden Amsterdam, tam anlamıyla bir şehir hayatı sunmaktadır. Bu şehirde yılın her döneminde oldukça eğlenceli vakit geçirebilir, halkın önemli bir bölümünün iyi derecede İngilizce konuşabilmesi sayesinde herkesle rahatça iletişim kurabilir, sosyalleşme anlamında sıkıntı yaşamazsınız.

Hollanda’da yüksek lisans eğitimi Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinden gelen öğrenciler için 2000-3000 avro civarındadır.  AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için öğrenim ücretleri ise üniversiteye bağlı olarak yıllık 8,000 avro ile 20,000 avro arasındadır.

Hollanda’da eğitim almak için öğrencilerin seçebileceği için en iyi üniversiteler: Amsterdam Üniversitesi ve Leiden Üniversitesidir (Leiden Amsterdam’a komşu şehirdir ve trenle yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır).

Neden Hollanda’yı seçmelisiniz?

Hollanda öğrenciler için oldukça rahat bir yaşam tarzı sunar. Özellikle Amsterdam öğrenci hayatı için mükemmel bir şekilde uygun bir şehirdir. Bu şehirde oldukça ferah ve eğlenceli bir öğrencilik dönemi yaşayabilir, oldukça kaliteli bir eğitim alarak kariyerinizi inşa edebilirsiniz.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı