Twitch’ten Para Kazanma Rehberi 2021

Son günlerin en popüler platformlardan biri de hiç şüphesiz Twitch’dir. İnternetten para kazanmak isteyenlerin yoğun olarak rağbet ettiği bu platform, oynanan oyunların canlı olarak yayınlanmasına imkan vermekte ve kullanıcıların canlı olarak bağış toplayabilmelerine olanak tanımaktadır. Peki Twitch’den nasıl para kazanılır? Twitch’ten para kazanmanın yolları nelerdir?, Twitch’den para kazanmak için neler yapmak gerekir? 

Bu yazıda Twitch’e üye olmayı, Twitch üzerinden canlı yayın yapmayı ve büyük bir izleyici kitlesine ulaşarak yüksek miktarlarda para kazanmayı öğreneceksiniz. Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, iyi bir Twitch yayıncısı olmak istiyorsanız, en az bir bilgisayar oyununu profesyonel olarak oynamanız gerekmektedir. Zira bir oyunu ne kadar iyi oynarsanız, başkaları sizden bir şeyler öğrenmek için sizi takip edecek ve yayınlarınızı izlemeye yönelecektir. Unutmayın! İnsanlar oyun videolarını sırf izlemek için izlemez, amaçları yeni taktikler öğrenmek ve kendilerini geliştirmektir. Bunu sağladığınız an, takipçi sayınızın çoğaldığını ve videolarınızı izlemekten hoşlanan insanların size bağış yaptığını göreceksiniz. Ve dolayısı ile Twitch’ten para kazanmaya başlayacaksınız.

Twitch Canlı Yayını Nasıl Yapılır

Peki Twitch üzerinden canlı yayın nasıl yapılır? Öncelikle buradan Twitch’in kendi sitesine girip bir profil oluşturmanız, yani bir hesap açmanız gerekir. Sıfırdan hesap açmak yerine Facebook bilgilerinizle de direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Bir üyelik açtıktan sona yapmanız gereken şey ise canlı yayın için kullanabileceğiniz bir ekran kaydetme ve aktarma programını bulup indirmek olacaktır. Bu iş için kullanılan en yaygın program OBS olarak bilinen Open Broadcaster Software isimli programdır. Programın kullanımı şu videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

Yayın ayarlamalarınızı yaptıktan sonra ise geriye kalan tek şey, bir oyun açarak bunu canlı bir şekilde oynamaya başlamaktır. Tabi ki tüm sosyal platformlarda olduğu gibi burada da zaman ve istikrar oldukça önemlidir. Yayına başlar başlamaz yüzlerce kişinin sizi takip edeceğini düşünürseniz büyük bir hayal kırıklığına uğrarsınız. Unutmayın ki bugünün en iyi Twitch yayıncıları da bulundukları konuma birden yükselmemiştir. Bugün Twitch üzerinden para kazanan pek çok yayıncı, belki haftalarca kendi kendine konuşmak zorunda kalmıştır.

Twitch Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Twitch takipçi artırmanın yolu, kaliteli yayınlar yaparak, insanları cezbetmekten geçmektedir. Yayınlarınızdan zevk alan insanlar zamanla sizi takip etmeye başlayacak ve izleyicileriniz arttıkça, yayınlarınız üst sıraya  çıkacaktır. Bu da daha çok insanın sizi keşfetmesine imkan tanıyacaktır.

Twitch Üzerinden Para Kazanma Yolları

Oyun oynayarak para kazanma fikri, pek çok kişiye hayal gibi gelse de, bu oldukça mümkün bir olaydır. Twitchden para kazanmak bu işin yalnızca bir yoludur. Bunun dışında, Twitch’den çekilen videoların, farklı platformlarda paylaşılması, edinilen tecrübelerin bir blog sayfası aracılığıyla oyun severlere ulaştırılması gibi daha pek çok yol bulunmaktadır. İşte Twitch’den yayın yaparak para kazanabileceğiniz bazı yollar.

Twitch Üzerinden Bağış Toplayarak Para Kazanmak

Twitch’den canlı yayın yapan kişilerin para kazandığı asıl kaynak izleyicilerden gelen bağışlardır. Her ne kadar ülkemizde bu durum pek fazla yaygın olmasa da, yurt dışındaki yayıncılar, gelen bağışlarla tek bir yayında binlerce dolar kazanabilmektedir. Türkiye’de ise bu durum nispeten az bile olsa tatmin edici miktarlara ulaşabilmektedir.

Twitch ile Ortaklık Kurarak Para Kazanmak

Twitch’den para kazanmanın ikinci yolu ise, Twitch ile ortaklık (Ücretli Abonelik – Twitch Affialites ve Partnerlik) kurmaktır. Peki nedir bu ortaklık?. Twitch, bu yöntemle, yayınlarınızı takip etmek isteyenlerden ücret alabileceğiniz bir sistemi aktif hale getirmektedir. Böylelikle izleyicileriniz aylık 4 dolar gibi ücretlerle kanalınıza abone olmakta ve bu gelirin yarısına yakını sizin hesabınıza aktarılmaktadır. Twitch ile böyle bir ortaklık kurabilmek için 5 binden fazla takipçiniz olması gerekmektedir. İzlenme sayısınız da iyiyse Twitch’in ortaklık programına başvuruda bulunabilir ve kısa zamanda kabul alabilirsiniz. Tabi bu yöntem, Twitch üzerinden para kazanmada ne kadar işinize yarar, orası takipçilerinizin bağlılığına göre değişir.

Twitch Videolarını Youtube’da Yayınlayarak Para Kazanmak

Youtube’dan para kazanmak söylemini herkes gibi duymuşsunuz. Bugüne kadar nasıl bir kanal açayım diye düşünüyorsanız artık düşünmenize gerek yok. Çünkü siz zaten Twitch’den para kazanmak için videolar çekiyorsunuz. Bu videoları düzenleyerek Youtube’da yayınlamak, sizce de harika bir fikir değil mi? Bugün pek çok yayıncı Twich’de yaptığı canlı yayından önemli görüntüleri seçerek, birleştirerek Youtube üzerinden yayınlamakta ve çok yüksek izlenmelere ulaşmaktadır. Bu da onlara Twitch’den para kazanmanın yanı sıra, ikinci bir kanaldan da para kazanma imkanı sunmaktadır.

Youtube’dan Para Kazanma ile İlgili Dev Rehber İçin Tıklayın

Sponsorluk Anlaşmaları ile Para Kazanmak

İyi bir kanalınız varsa ve binlerce kişi sizi takip ediyorsa, çeşitli firmalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak, reklam alabilir ve takipçi sayınıza göre oldukça büyük meblağlarda para kazanabilirsiniz. Twitch’teki canlı yayınları takip ettiyseniz, çeşitli yayıncıların bilgisayar, oyun, mouse, kulaklık gibi çok sayıda ürünün tanıtımını yaptığını görmüşsünüzdür. Bu yayıncıların reklam ücreti olarak aldığı meblağlar, bir süre sonra onların ana gelir kaynağına dönüşe bilmektedir.

Twitch Üzerinden Ne Kadar Para Kazanabilirim ?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her şey sizin izleyici kitlenizin büyüklüğüne ve bağlılığına göre şekillenecektir. Şayet Twitch üzerinden yaptığınız canlı yayınlarla çok sayıda kişiye ulaşabiliyorsanız, bu size yapılan bağış oranını artıracaktır en başta. Ardından sizinle sponsorluk anlaşmaları yapmak isteyen firmalar olacaktır. Hiç biri olmasa bile Twitch ile yapacağınız partnerlik anlaşması ile kanalınıza abone olanlardan aylık olarak 2.5 dolar gibi bir ücret alabileceksiniz. Kısacası Twitch’den ne kadar para kazanacağınız sizin elinizde. Twitch’den para kazanmak, sizin verdiğiniz emekle gerçekleşecek.

En İyi Twitch Yayıncıları Kimler?

Özellikle son birkaç yılda öne çıkan, oyun oynayarak para kazanmak, Twitch yayını yaparak para kazanmak olguları, günümüzde hiç beklenmedik bir boyut kazanmış durumda. Nitekim, dünya çapında binlerce aboneye ulaşmış bazı Twitch yayıncılarının, yalnızca bağış toplayarak gelirlerini aylık 100 bin doların üzerine çıkarmayı başardığı görülüyor.  Reklamlar, sponsorluk anlaşmaları, abonelik ücretleri ve Youtube gelirleri buna dahil edilmiyor bile. Örneğin dünyanın en çok bilinen Twitch yayıncılarından biri olan Shroud’un aylık 100 bin doların üzerinde bir para kazandığı ifade ediliyor. Türkiye’de bu işi yürüten ortalama bir Twitch yayıncısının ise aylık gelirinin 4-5 bin lira olduğunu söylemek mümkün.

Peki En iyi Türk Twitch yayıncıları kimler? Bu soruya herkesin vereceği cevap farklı olmakla birlikte, Türkiye’nin en çok bilinen Twitch yayıncıları arasında şu isimler yer alıyor; Jahrein, PintiPanda, WTCN, Vicrains, Mithrain, zeoNNN, Armut TV, Unlost, Kendine Müzisyen vs.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak İster misiniz? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı