Market Açmak 2021 | Bayilik Veren Marketler ve Bayilik Şartları

Günümüzde artık hemen her sektör kendi içinde birleşerek büyüme yoluna gitmiştir. Özellikle marketlerin sayısında oldukça büyük artışlar yaşanmış, büyük marketler gerek kendi bünyelerinde şubeleşerek gerekse bayilik ve franchise sistemleri ile Türkiye’nin hemen her yerine yayılmıştır. Ürün çeşitliliği, ödeme alternatiflerinin çok olması gibi sebeplerle birlikte tüketiciler de, küçük bakkallar yerine büyük marketlerin yolunu tutmuş, böylece süper marketlerin piyasadaki konumu oldukça sağlam bir hale gelmiştir. Aynı şekilde şehir hayatına geçilmesi ile birlikte hazır yiyeceklerin de tüketimi çoğalmış, marketler bu tür ürünlerin satışını gerçekleştirerek, büyük bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşmıştır.

Peki market açmak fikir mantıklı mıdır? Herkes kendi marketini açabilir mi? Market açma konusunda karşılaşılabilecek güçlükler nelerdir? Market açma maliyeti ne kadardır? Market bayiliği almak mümkün müdür? Bayilik veren marketler hangileridir? Bayilik veren Marketlerin Franchise bedeli ne kadardır? Bu ve daha pek çok sorunun cevabını sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz. İşte her yönüyle market açma fikri ve bayilik veren market zincirleri.

Market Açma Fikri Mantıklı mı?

Market açma fikri, uygun bir bölge için her zaman mantıklı bir girişimdir. Süper marketlerin bulunmadığı, market ihtiyacı bulunan daha pek çok semt, sokak ve bölge vardır. Bu gibi bölgelerin keşfedilmesi ve market açmak için bu bölgelerin seçilmesi, bu iş için oldukça önemlidir. Özetle ihtiyacın olduğu bir bölgede market açmak oldukça karlı bir girişim olacaktır. İnsanlar uzak yerlere gitmek yerine, kendilerine yakın olan bölgelerdeki marketleri seçecektir.

Market ihtiyacının olmadığı bölgelerde market açmak ise biraz tehlikeli bir yatırımdır. Buna rağmen, ürün çeşitliliğini bol tutmak, hesaplı fiyatlarla satış yapmak, bu tür yerlerde sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Market Açarken Karşılaşılabilecek Güçlükler Nelerdir?

Market açarken sizi zora sokabilecek en önemli şey sermayedir. Zira onlarca markadan yüzlerce ürünü satın almak, bu ürünleri yerleştirebileceğiniz rafları temin etmek, büyük bir mekan kiralamak oldukça büyük bir sermaye gerektiren bir iştir.

Market açarken karşılaşabileceğiniz bir diğer güçlük ise, mal teminidir. Zira birden fazla sayıda, farklı kategorilerden ürünü temin etmek, her ürünün toptancısıyla iletişime geçip, ürünü bulunduğunuz bölgeye naklettirmek biraz zor ve yorucu bir iştir.

Market Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Orta ölçekli bir market için en az 150 bin lira gibi bir bedelin gözden çıkarılması gerekmektedir. Zira market açmak için orta ölçekli bir dükkanın kiralanması, rafların ve en önemlisi de ürünlerin satın alınması gerekmektedir.

Market Açmak Karlı Mı? Marketler Ne Kadar Kazanır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, uygun bir bölgede, ihtiyaca en güzel bir şekilde hitap eden marketler oldukça yüksek bir miktarda ciro oranına ulaşmaktadır. Dolayısı ile iyi bir ön araştırma süreci ile açılmış marketler oldukça karlıdır. Özet olarak Market Açmak Karlı bir girişimdir.

Bir market ne kadar kazanır sorusunun ise net bir cevabı yoktur. Bu oran kira giderlerine, işçi ücretlerine ve diğer maliyetlere göre değişebilmektedir. Fakat bugün ortalama bir marketin aylık getirisi 10 bin ila 15 bin lira arasında değişmektedir.

Market Bayiliği Almak Mantıklı mı?

Sıfırdan bir market açmak yerine market bayiliği almak oldukça mantıklı bir iştir. Zira Bayilik veren marketler, size ürünlerin toplu halde temininde büyük bir kolaylık sağlayacak ve market açarken izlemeniz gerek bir yol haritası koyacaktır önünüze. Aynı şekilde tabeladan raflara kadar tüm dizayn hazır bir şekilde tarafınıza verilecek, bu sayede Amerika’yı baştan keşfetmemiş olacaksınız.

Aynı şekilde bayiliğini aldığınız market markasının müşteri potansiyeli size yönelmiş olacak, yapılacak reklamlardan faydalanmış olacak, yalnızca gıda malzemelerini değil, manav, şarküteri ve temizlik dahil pek çok kategoriden ürünü bir arada temin edip satışını yapabileceksiniz.

Bayilik Veren Marketler (Franchise Veren Marketler)

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Market Bayiliği, oldukça mantılı bir girişimdir. Fakat sektörü elinde bulunduran marketlerin çoğu franchise yani bayilik vermemekte, kendi bünyesinde çoğalarak, kendi şubelerini açmaktadır. A101, BİM ve ŞOK Marketler Zinciri bu türe örnek olarak verilebilir.

Diğer bazı marketler ise, kendi şubelerini kendi açmak yerine, girişimciler vasıtasıyla şubeleşmektedir. Yani bunlar Market Bayiliği Veren Firmalardır. Ekomini, SEÇ gibi marketler, bayilik veren marketler arasında gösterilebilir.

Ekomini Bayilik

Ekomini, 1000 adet şubesiyle, bayilik veren en büyük marketler zincirlerinden bir tanesidir. Neredeyse Türkiye’nin her noktasında bulunan bu market, çok sayıda kaliteli ürünü bünyesinde barındırmakta, bayilerine sağladığı imkanlarla pek çok girişimcinin ilgisini çekmektedir. Son yılların en hızlı büyüyen Ekomini Bayilik Şartları ise diğer pek çok market zincirine göre oldukça caziptir.

Ekomini Bayilik Şartları ve Franchise Bedeli

Ekomini Bayilik Şartları arasında aşağıdaki şartlar yer almaktadır.

  • Ekomini Bayiliği alan kişi, firmanın belirlediği ürünler dışında, farklı ürünler satamaz.
  • Ekomini Şubesi olarak kullanıcak olan mekanın en az 35-40 metrekare büyüklüğünde olması gerekir.
  • Kullanılacak olan mekanın temiz ve ferah olması, hijyene önem verilmesi oldukça önemlidir.
  • Girişimcilerin, Ekomini tarafından verilen temel eğitimlere katılması zaruridir.
  • Açılacak olan Ekomini Şubesi, firma tarafından belirlenen saatler arasında hizmet vermelidir.

Ekomini Bayilik Bedeli’ne gelince Ekomini gibi bir market açmak için en az 50 bin TL gibi bir sermayeye sahip olmak gereklidir. Bu sermayeye sahip olanlar firmanın internet sitesinden veya aşağıda bulunan telefon numarası üzerinden firma ile iletişime geçip, Ekomini Bayiliği Başvurusunda bulunabilir.

Tel: 0216 586 80 00

Ekomini İletişim Formu

Konuyla ilgili olarak Ekomini Bayilik Şartları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Seç Market Bayilik

Bayilik veren bir diğer market zinciri ise ŞOK Marketleri bünyesine yer alan SEÇ Marketleri’dir. Franchise yoluyla şubelerini çoğaltan Seç Marketleri, bayilik veren en avantajlı marketlerden biridir. Genel olarak Şok Marketler’in bulunduğu bölgelerde şube açılmasına izin veren şirket, bu iki marketler zincirinin ürün tedariğini birlikte yapmaktadır. Seç Market’i diğer firmalardan ayıran en önemli özelliği ise, bayilerine toptan tedarikçisi olan, Bizim Toptan Satış Mağazalarının tedarik ettiği ürünlerin dışında, farklı ürünler satabilmelerine olanak sağlamasıdır.

Seç Market Bayilik Şartları ve Franchise Bedeli

Seç Market Bayilik Şartları ve Franchise bedeli aşağıdaki gibidir.

  • Açılacak olan şubenin yakınında farklı bir Seç Market bulunmamalıdır.
  • Şube olarak kullanılacak olan mekanın en az 150 metrekare genişliğinde olması gerekmektedir.
  • Seç Bayiliği alan girişimcilerin, şirket ile 3 yıllık bir sözleşme imzalamaları ve 300 bin lira civarında bir banka teminat mektubu vermeleri gerekmektedir.
  • Seç Market olarak kullanılacak mekanın hijyen şartlarını sağlaması, çalışanların güler yüzlü ve tecrübeli kişilerden oluşması tercih edilmektedir.

Seç Market, bayilik almak isteyen yatırımcılardan herhangi bir isim bedeli veya franchise bedeli almamaktadır. Seç Market açmaya hak kazanan girişimcilerin, yapılan tüm harcamaları kendi karşılamaları gerekmektedir. Yatırımcılar yalnızca alacakları ürünlere karşılık olarak 300 bin lira civarında bir teminat mektubu vermeleri gerekmektedir.

Tel: 444 82 40
https://www.secmarket.com.tr

Konuyla ilgili olarak Seç Market Bayilik Şartları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Market Bayiliği Almak

Destek
Yatırım
Kar Marjı
Büyüme

Ortalama Puan

User Rating: Be the first one !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı