Genel

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Turist Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İngiltere Turist Vizesi, İngiltere’ye turizm amacıyla seyahat etmek isteyen yabancılar için gereklidir. İngiltere Turist Vizesi almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Geçerli bir pasaport veya diğer geçerli seyahat belgesine sahip olun: Pasaportunuzun geçerlilik süresi, vize geçerlilik süresinden daha uzun olmalıdır.
 2. İngiltere Vizesi Başvuru Formu’nu doldurun: Bu formu online olarak doldurabilir veya başvuru merkezlerinden temin edebilirsiniz.
 3. Gerekli belgeleri toplayın: Vize başvuru formunuza eklemek için gerekli olan belgeler arasında seyahat planı, işyeri veya okul belgesi, nüfus cüzdanı veya ehliyet, ödeme belgesi ve geçerli bir sağlık sigortası poliçesi bulunmaktadır.
 4. Vize ücretini ödeyin: Vize ücreti, vize türüne ve geçerlilik süresine göre değişmektedir. Ödemeyi, genellikle kredi kartı ile online olarak yapabilirsiniz.
 5. Vize başvurusu yapın: Vize başvurusu, İngiltere Vizesi Merkezi’ne (UKVI) online olarak yapılabilir veya başvuru merkezlerinden birine giderek yapılabilir. Başvuru sırasında, formunuzu doldurduktan sonra, gerekli belgeleri ve fotoğrafınızı teslim etmeniz gerekmektedir.
 6. Vize başvurusu sonucunu bekleyin: Vize başvurusu sonucunun ne zaman açıklanacağı, başvuru türüne ve yapılan başvuru yöntemine göre değişmektedir. Genellikle, vize başvurusu sonucu 3 ila 5 iş günü içinde açıklanmaktadır. Başvuru sonucunuz pozitif ise, vizenizi posta yoluyla alacaksınız.  Başvuru sonucunuz negatif ise, vize alamayacağınızı ve nedenlerini açıklayan bir mektup alacaksınız.

Türkiye’de İngiltere Vize Başvurusu Nereye Yapılır ?

Türkiye’de İngiltere vize başvurusunu, İngiltere Vizesi Merkezi’nin (UKVI) Türkiye’de bulunan başvuru merkezlerinden birine yapabilirsiniz. Türkiye’de İngiltere vize başvurusu yapabileceğiniz merkezler şunlardır:

 1. İstanbul Vize Başvuru Merkezi: İstanbul’da bulunan bu merkez, İngiltere vize başvurusu yapmak için en uygun seçenektir. Bu merkez, İstanbul Vizesi Ofisi binasında bulunmaktadır.
 2. Ankara Vize Başvuru Merkezi: Ankara’da bulunan bu merkez, İngiltere vize başvurusu yapmak için ikinci en uygun seçenektir. Bu merkez, Ankara Vizesi Ofisi binasında bulunmaktadır.
 3. İzmir Vize Başvuru Merkezi: İzmir’de bulunan bu merkez, İngiltere vize başvurusu yapmak için üçüncü en uygun seçenektir. Bu merkez, İzmir Vizesi Ofisi binasında bulunmaktadır.

Başvuru merkezlerine giderek vize başvurusu yapabilirsiniz. Dilerseniz online olarak vize başvurusu yaparak, başvuru formunu doldurup, gerekli belgeleri ve fotoğrafınızı teslim ederek vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize başvurusu sonucunuzun ne zaman açıklanacağı, başvuru türüne ve yapılan başvuru yöntemine göre değişmektedir.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İngiltere Turist Vizesi için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

 1. Geçerli pasaport veya diğer geçerli seyahat belgesi: Pasaportunuzun geçerlilik süresi, vize geçerlilik süresinden daha uzun olmalıdır.
 2. Doldurulmuş vize başvuru formu: İngiltere Vizesi Başvuru Formu online olarak doldurulabilir veya başvuru merkezlerinden temin edilebilir.
 3. Bir fotoğraf: Vize başvuru formunuza eklenmesi gereken, standart vize fotoğraf ölçülerine uygun bir fotoğraf.
 4. Seyahat planı: İngiltere’ye seyahat etme amacınızı ve ne kadar kalacağınızı gösteren bir seyahat planı.
 5. İşyeri veya okul belgesi: Eğer çalışıyorsanız, işyerinizden veya eğer okuyorsanız, okulunuzdan alacağınız bir belge.
 6. Nüfus cüzdanı veya ehliyet: İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra göstermeniz gereken bir resmi kimlik belgesi.
 7. Ödeme belgesi: Vize ücretinin ödendiğine dair bir belge.
 8. Geçerli bir sağlık sigortası: İngiltere’ye seyahat ettiğiniz sürece geçerli bir sağlık sigortası poliçesi olmalısınız.

Bu belgeler dışında, İngiltere turist vizesi için başvuru yaptığınızda, yolculuğunuzla ilgili daha fazla belge ve bilgi de sunabilirsiniz. Örneğin, seyahat etme amacınızın turizm olduğunu kanıtlamak için tur operatöründen alacağınız bir belge veya seyahat etme amacınızın iş toplantısı gibi bir etkinlik olduğunu kanıtlamak için davet yazısı sunmanız gerekebilir.

İngiltere Vizesi Merkezi (UK Visas and Immigration), İngiltere’de bulunan bir kurumdur ve İngiltere vize başvurusu yapmak için gerekli olan hizmetleri vermektedir. İngiltere Vizesi Merkezi’nin adresi, İngiltere’de bulunmaktadır ve İngiltere’de yer alan birçok farklı adreste hizmet vermektedir. Bu nedenle, İngiltere Vizesi Merkezi’nin tam adresini vermek mümkün değildir.

Ancak, İngiltere Vizesi Merkezi’nin resmi web sitesinde (https://www.gov.uk/government/organisations/uk-visas-and-immigration) İngiltere’de bulunan tüm vize başvuru merkezlerinin adreslerine ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, İngiltere Vizesi Merkezi’nin resmi web sitesinde, vize başvurusu yapmak için gerekli olan tüm bilgilere, vize ücretlerine ve vize başvurusu sürecine dair ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı