Evde Davetiye Hazırlayarak Para Kazanmak 2019 | Evde Davetiye Yapma İşi

Bu yazımızda, evde çalışarak aile gelirine katkıda bulunmak veyahut ek iş yaparak ek gelir elde etmek isteyen kişiler için evde davetiye hazırlama işinden bahsedeceğiz. Bu işi kısaca anlatmak gerekirse, kısaca düğün, sünnet ve benzeri organizasyonlar için ücret karşılığında, belirtilen modellerde davetiye hazırlamaktır. Bu iş bizzat evde davetiye hazırlama işi veren firmalar aracılığıyla yapılabileceği gibi, aracısız olarak, sosyal medya ve ilan siteleri üzerinden müşteri bulunarak da yapılabilmektedir. Evden davetiye hazırlama işi yapanların bu işten güzel gelirler elde edebildikleri ifade edilmektedir. Yılın her dönemi, evde davetiye yapma işi ile ilgilenenler için kazançlıdır. Zira özel partiler, toplantılar ve düğünler yılın her dönemi gerçekleştirilmektedir.

Evde, devasa teçhizatlar olmadan, küçük bir ofis odası ve kırtasiye malzemeleri ile birlikte düğün davetiyesi hazırlanabilmektedir. Siz de matbaa malzemelerine gerek duymadan, kendi el yazınızla ve kendi aldığınız kağıtlar ve kartonlarla, evinizden ayrılmadan ve herhangi bir ofise kadar gitmeden, düğün ve toplantı davetiyesi hazırlayabilirsiniz. Evde davetiye yapma işiyle uğraşmak istiyorsanız, ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, özverili çalışarak, müşterilerin beğeneceği estetik davetiyeler hazırlamaktır. Aşağıda, davetiye hazırlama işine girmek isteyenler için oluşturduğumuz tüyolara göz atarak, bu konuda kendinizi geliştirebilir ve az da olsa bir fikir edinebilirsiniz.

Davetiyeler Nasıl Hazırlanmalıdır? 

  • Düğün Gününü Düşünün

Davetiye hazırlamak için görev aldığınız özel günleri aklınızda canlandırın. Bu etkinliklerin genelde sahip olduğu atmosferleri hissetmeye ve bu ortamlara uygun davetiyeler hazırlamaya çalışın. Daha önce herhangi bir toplantıda ve düğünde bulunduysanız, bu mekanları ve insanların içinde bulundukları duyguları hissetmek ya da hatırlamak o kadar da zor olmayacaktır. Bu anılarınızı yeniden canlandırın ve o atmosferlere uygun olan davetiyeleri hazırlamaya çalışın.

Kendinizi çok zorlamaya gerek bile olmadan, sizden davetiye bekleyen insanlarla işe başlamadan önce iletişime geçerek ne tür davetiyelere ihtiyaç duyduklarını ve ne tür davetiye mesajlarını, ne tür davetiye kağıtlarını tercih edecek olduklarını kesinleştirmeye çalışın. Karşı tarafın sizden beklentilerini kesinleştirdikten sonra onların isteklerine cevap vermek ve daha verimli işler ortaya koymak daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.

  • Bütçe Belirleyin

Hazırlayacak olduğunuz davetiyeler için daha öncesinden deneme ürünleri, numuneler üreterek ortalama olarak maliyetlerini hesaplayabilirsiniz. Toplu malzeme alımlarında size geliş fiyatları düşeceği için bunu da hesaba katmayı unutmayın. Davetiyelerin oluşturulması, mesajların yazılması ve zarflar içine yerleştirilmesi için gereken malzemeler vardır; kağıt kesme makinesi, kaliteli bir yazıcı, yapıştırıcılar, davetiyeleri yerleştirmek için çeşitli renklerde ve desenlerde zarflar gibi. Bu malzemelerin alımı, size geliş fiyatı gibi tüm faktörleri hesaplayarak ortalama olarak maliyet çıkartabilirsiniz.

  • Davetiyelerin Boyutuna Karar Verin

Hazırlayacak olduğunuz davetiyelerin ne boyutlarda olacağına karar verin. Bazı durumlarda, sizden alışık olmadığınız boyutlarda ve şekillerde davetiye siparişinde bulunabilirler. Bu durumlarda da siparişleri geri çevirmemek adına, gerekli malzemeleri nerelerden satın alabileceğinizi aklınızda tutun. Ortalama maliyetleri hesaplamak için bu malzemelerin de fiyatları hakkında genel bir bilgi edinin.

  • Kullanılacak Olan Kağıdın Boyutu ve Ağırlığını Hesap Edin

Kullanmaya karar verdiğiniz kağıt sizin için ekonomik anlamda en faydalı kağıt olmalıdır ve uzun vadeli kullanımlarda size getiri sağlamalıdır. Alınabilecek kağıtlar için 30×30 boyutunda olanlar kullanmanız için en ideal olan kağıtlardandır. 12×18 olarak şekillendirdiğiniz zaman bir kağıttan 4 adet 12×18 boyutta davetiye kağıdı elde edersiniz. Geriye kalacak olan kağıtta yalnızca ortada kalan 6×6 boyutundaki kağıt olur.

Davetiyeleriniz için çeşitli süsleme ve detay malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse renkli kurdelelerle, zımbalarla ve renkli kumaş parçalarıyla son derece estetik ürünler ortaya koyabilirsiniz. Tuhafiyecilerden alacak olduğunuz malzemeleri iyi değerlendirin ve bu konuda yaratıcı olun.

Davetiyelerin istendiği ortamlara göre farklı tasarımlara sahip olacağını unutmayın, toplantılar ve yemekler için daha resmi ve daha sade renkleri kullanmanız gerekirken düğünler ve düğün yemekleri için hazırlanacak olan davetiyeler için daha canlı renklerin ve daha fazla detayın kullanıldığına dikkat edin.

  • Yaratıcı Davetiye Mesajları Hazırlayın

Davetiyeler için kullanacak olduğunuz mesajlar, okuyan kişilerin akıllarında kalıcı bir yapıya, yüzlerinde küçük bir tebessüm ya da büyük bir kahkaha oluşturabilecek mizaha ve hazırlanmakta oldukları etkinliklerin içeriklerine uygun mesajlara sahip olmaları gerekmektedir. Davetiye mesajlarını elle yazacak olursanız işiniz biraz daha uzayabilir fakat bu iş için elinizin altında bir yazıcı bulunması durumunda işin büyük kısmı çözülmüş olacaktır. Yazıcılarda kullanacak olduğunuz yazı tipini ve yazı boyutunu dikkatli bir şekilde, kağıdın boyutuna ve mesajların vurgusuna göre değiştirebilirsiniz.

  • Davetiyelerde Resim ve Benzeri Malzemeleri Kullanın

Hazırlamakta olduğunuz davetiyelere renk katmak, toplantıların ve düğünlerin içerikleri hakkında okuyucuya bilgi vermek için küçük resimler ya da toplantı sahiplerinin seçecek oldukları fotoğrafları paylaşabilirsiniz. İnternetten bulabilecek olduğunuz süsleme küçük resimleri ile sipariş verecek kişilerden aldığınız fotoğrafları davetiyelerinizde kullanabilir ve davetiyelere farklı bir dokunuş katabilirsiniz. Davetiyelerde küçük resimler ve fotoğrafların paylaşılması durumunda maliyetlerin artacak olduğunu unutmayın. Elle hazırlayacak olduğunuz davetiyelerden daha renkli ve daha ilgi çekici olan resimli davetiyeler için mürekkep ve baskı masraflarını da hesaba katmanız gerekecektir.

  • Zarfları Hazırlayın

Davetiyelerin içerisine yerleştirilecek olduğu birçok zarf çeşidi bulunmaktadır. Farklı boyutlarda, renklerde ve kalitede zarflara ulaşabilecek olduğunuz gibi bu zarflardan fiyat yönünden ucuz fakat kalite yönünden de kötü malzemeye sahip olan zarflardan uzak durun. Bu zarflar daha dağıtım aşamasındayken dağılabilir ve davetiyelerin kişilere ulaştırılmasına engel olabilir. Malzeme yönünden dayanıklı ve birbirinden farklı desenlere, renklere sahip olan zarfları tercih edebilirsiniz.

  • Davetiyelerin Teslim Edilmesi

Davetiyeler, etkinliklere davet edilecek olan kişilere daha aylar varken, genellikle 1 ay kala gönderilir ve kişilerin planlarını bu etkinliklere göre oluşturmaları için bir şans tanınır. Yani aldığınız siparişleri bir ay öncesinden tamamlamış olmanız gerekecektir. El yapımı davetiye hazırlamakla meşgulseniz bu iş, yazıcı ile hazırlanacak davetiyelerden daha fazla zaman alacaktır ve kendinizi ve teslim tarihinizi bu işe göre ayarlamalısınız.

Davetiye Hazırlama İşi Karlı mıdır?

Evden davetiye yapma işi kar bakımından, evden yapılabilecek işler arasında orta segmentte yer almaktadır. Bu iş, diğer pek çok işte olduğu gibi, sizin maliyetlerinize, müşteri portföyünüze ve becerinize bağlıdır. Dolayısıyla net bir kar marjı söyleyememekle birlikte, evde davetiye hazırlama işinin para kazandıran iyi bir iş olduğunu söylemek mümkündür.

Evde Davetiye Katlama İşi Veren Firmalar 2019

Evde davetiye katlama işi veren pek çok firma vardır. Bu firmalara sahibinden.com gibi ilan siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerinden bir araştırma yaparak, davetiye firmalarına ulaşabilir ve iş aradığını belirtebilirsiniz. Son olarak böyle bir işi yapmak istiyorsanız, iletişim bilgilerinizi bu yazının yorum bölümüne yazarak, firmaların size ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı